Turecká lira roste v reakci na výsledek voleb v Istanbulu

9:04 24. júna 2019

Shrnutí:

  • Turecká lira roste v reakci na opakované volby v Istanbulu
  • Mírný risk-on efekt na FX, akcie zatím stabilní
  • AUD zpevňuje, projev šéf RBA Lowa

Erdoganova porážka potvrzena

Bývalý premiér Binali Yildirim v neděli musel uznat porážku v opětovných volbách v Istanbulu, když ztratil více než 9 % v porovnání s vítězem Ekremem Imamogluem. Připomeňme, že turecký prezident Erdogan první výsledek voleb zrušil poté, co jeho kandidát nedokázal zvítězit. V reakci na opětovné vítězství Imamogluma dnes ráno turecká lira roste o 1,5 %, i když trh musí být stále na pozoru před dalšími kroky tureckého prezidenta.

Technicky vzato otevřel dnes ráno USDTRY medvědím gapem. První klíčový support se podle nás nachází v okolí 5.66. Zdroj: xStation5

Risk-on měny mírně rostou

Ranní seance přinesla mírné zisky pro risk-on měny, jakými jsou například AUD a NZD. Těm se daří nejvíce na párech s bezpečnými přístavy jako CHF a JPY. Co se nových zpráv týká, za pozornost stojí hlavně projev šéfa RBA Lowa. Ten naznačil, že mohou být evropské centrální banky problematické pro světovou ekonomiku z důvodu, že mají jen malý prostor k dalšímu uvolňování měnové politiky. Dále uvedl, že když budou všichni měnovou politiku uvolňovat, dopad na kurz (AUD) může být negativní. To lze chápat jako signál, že uvolňování v Austrálii bude pravděpodobně zapotřebí. Šance na snížení sazeb jsou v Austrálii nyní na 80 % pro červencové zasedání RBA a trh si je dalším snižováním během letošního téměř jistý. AUD v minulém týdnu přesto dokázal zpevnit, když mu pomohla kombinace slabšího USD, pozitivní nálady na trzích a vidiny dohody mezi USA a Čínou poté, co obě země obnovily jednání o obchodní dohodě. Právě jednání mezi Čínou a USA zůstávají pro měnový pár klíčová. Trump a Xi se přitom potkají už tento týden (28. června) na G20 v Japonsku.

SP500 (US500) se drží v okolí silné resistence. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť