Založiť reálny účet Založit Demo

Ropa - to nejhorší je už za námi?

16:13 2. januára 2019

Na trhu existoval silný názor, že se trh s ropou stabilizuje, jakmile se OPEC+ dohodne na snížení produkce. Ale ani po zasedání organizace OPEC na začátku prosince minulého roku žádné období klidu nenastalo. Naopak, ropa má za sebou výrazné poklesy. Severomořský Brent se na konci roku dostal k 53 dolarové hladině a cena texaského ropného benchmarku WTI se pohybovala v okolí 45 dolarů za barel. Obchodníci se bojí, že ochota snižovat produkci nakonec nebude tak vysoká. Zároveň stále poroste americká produkce a v neposlední řadě zpomalující globální ekonomika sníží tlaky na vzestup cen. Poslední propad akcií na Wall Street také ukázal na propojení vývoje akciových trhů a ropy.

Z fundamentálního pohledu však další vývoj nevypadá tak černě. Z globálního ekonomického zpomalení je k recesi ještě pořádný kus cesty. Poptávka po ropě zůstává silná a stále roste, což by mohlo v prostředí negativních zpráv zaniknout. Velká většina finančních institucí předpokládá růst cen ropy v roce 2019. Například UBS předpovídá růst cen ropy k 80 dolarům během následujících dvanácti měsíců. Bank of America Merrill Lynch čeká růst k sedmdesáti dolarům a růst na úroveň 69 dolarů v prosinci 2019 je průměrnou předpovědí velkých mezinárodních bank. Mezinárodní organizace EIA očekává růst k 61 dolarům. I když je tato cena relativně nízká, ze současných hodnot by se stále jednalo o pětinový růst. Na druhou stranu pokles pod 30 dolarů je mimo očekávání naprosté většiny analytiků oslovených agenturou Bloomberg.

Samozřejmě si ale umíme lehce představit faktory, které by ropu držely mezi čtyřiceti a padesáti dolary. Již zmíněné globální ekonomické zpomalení by bylo jedním z nejdůležitějších. Hlavním rizikovým faktorem je Čína, ze které byla v posledních týdnech zveřejňována makrodata převážně výrazně pod očekáváním analytiků. Poslední týdny zároveň ukázaly, že ropa se bojí propadů akcií. Pokud by tedy nejistota na akciových trzích pokračovala, tak ropu by žádná lepší budoucnost nečekala (a také růst akcií by ji mohl výrazně pomoci). K obratu by ropa potřebovala také větší důvěru velkých spekulantů. Net-long pozice v závěru roku výrazně klesaly s poklesem důvěry v další růst.

Od počátku ledna začíná platit pokles produkce odsouhlasený OPEC+, takže postupně uvidíme, jaký dopad budou mít nakonec stanovené kvóty. Aktuální "výhodou" ropy je, že Brent i WTI se nacházejí na relativně nízkých úrovních v blízkosti nejnižších hodnot od roku 2017. K růstu z těchto úrovní by tak mohlo stačit málo. Třeba jen stabilizace akciových trhů nebo pokračování oslabování amerického dolaru.

Net-pozice velkých spekulantů na ropě jsou nejnižší za poslední více než rok. Zdroj: cotbase.com

Technické indikátory naznačují možný obrat. Slabší dolar by mohl nastartovat korekci celého komoditního trhu. Zdroj: xStation5

Zdieľať
Späť