Tři trhy, které se vyplatí sledovat v tomto týdnu

19:10 12. apríla 2021

Máme za sebou poklidný týden, který byl na některých trzích zkrácen o Velikonoční pondělí. Makrodat bylo zveřejněno pomálu a tomu odpovídaly nevýrazné pohyby mnoha instrumentů. Globální indexy se držely na vysokých úrovních, často v blízkosti historických maxim. Index S&P 500 už dokonce na počátku nového týdne překonal 4 100 bodů a rekordy jsou v jeho případě na denním pořádku.

Tento týden by měl být z pohledu fundamentů o mnoho výraznější. Začíná nám výsledková sezóna v USA za Q1/2021. Akcie si užijí zajímavé vstupy, které prověří jejich vysoké valuace. Projeví se ve výsledcích další kolo rozdávání peněz, nebo bude s posledním vzestupem koronaviru na některých místech Spojených států hrát roli obezřetnost? Začátek sezóny je vždy zajímavý, protože reportovat začínají velké americké banky, které naznačí směr dalších výsledků.

S&P 500 (US500)

První kvartál je už za námi. Nebyli jsme na indexech svědky žádné výraznější korekce (pokud se tedy nebavíme o některých technologických titulech). Maximálního drawdownu v Q1 dosáhl index S&P 500 na počátku března na hodnotě -4,23 %. A meziročně index roste stále bezmála o polovinu! Reporty velkých bank jsou vodítkem vývoje celé ekonomiky. Hospodářské výsledky Wells Fargo, JPMorgan a Goldman Sachs budou zveřejněny ve středu. Banky Citigroup a BlackRock jsou na programu ve čtvrtek a bankovní týden zakončí svým pátečním reportem Morgan Stanley. Za poslední kvartál minulého roku všechny jmenované banky pozitivně překvapily na poli zisků i tržeb. Udrží S&P 500 vysoké úrovně? Očekávání jsou vysoká. V prvním kvartálu hledají těžce problémy, které by se měly týkat celého bankovního sektoru. A nasypané biliony jistě zanechaly pozitivní stopu na ekonomickém růstu.

Zlato

Zlatu a stříbru se stále příliš nedaří. V případě zlata je horší výkonnost dána hlavně růstem výnosů z amerických dluhopisů. Slabý růst stříbra jako hlavně průmyslového kovu se již vysvětluje hůře (kromě toho, že si vzestup odbylo v minulém roce). Zlato se v minulém týdnu odrazilo od minim tohoto roku a dosáhlo na měsíční maxima. Růst výnosů zohledňuje zvyšující se inflační očekávání a z tohoto pohledu budou zajímavá data americké inflace CPI za březen (úterý 14:30). Určitý dopad na dolar a potažmo na zlato by mohl mít středeční projev guvernéra Fedu Powella v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Riziková averze na trhu však zůstává nízká a americký dolar by mohl mít spíše tendenci posilovat (s opět rostoucími výnosy). A tenhle mix prostě zlatu nesvědčí.

GBPUSD

Britské libře se v poslední době příliš nedaří. Po únorovém překonání úrovně 1,40 se libra dlouho na výsluní neohřála a od té doby vytváří v sestupném trendu stále nižší maxima. Za duben je zatím nejslabší měnou skupiny G10. Libře nepomohlo ani další zmírnění koronavirových restrikcí ve Velké Británii. Je samozřejmě otázkou, zda jsme svědky korekce pobrexitovského růstového trendu, nebo Velkou Británii trápí hlubší problémy. Ekonomický výhled však zůstává dobrý a země vakcinuje „o sto šest“. Navíc úvahy o negativních sazbách Bank of England jsou již minulostí. Pokles by tak nemusel mít dlouhého trvání. Více by mohla napovědět tvrdá data, ale tento týden jich není na programu mnoho. V úterý v 8:00 bude zveřejněna průmyslová produkce za únor. Na páru se projeví také americká data včetně čtvrtečních maloobchodních prodejů (14:30).

Jiří Tyleček
Analytik XTB

Zdieľať
Späť