Tesla navzdory dobrým údajům oslabuje 📌 Čelí akcieproblémům?

14:37 3. októbra 2022

Jako jeden z nejoblíbenějších „koňů akciového trhu“ na Wall Street za poslední 3 roky zažívají letos masivní oslabení valuace akciového trhu. Akcie dnes před otevřením trhu ztrácejí téměř 5 %, a to navzdory zprávám o rekordních zásilkách a páteční prezentaci robota „Optimus“ od Elona Muska, která rezonovala v tisku.

Dobré znamená teď špatné?

Začnite investovať ešte dnes alebo vyskúšajte demo zdarma

OTVORIŤ OBCHODNÝ ÚČET VYSKÚŠAŤ DEMO Stiahnuť mobilnú aplikáciu Stiahnuť mobilnú aplikáciu

Tesla oznámila údaje o výrobě a dodávkách vozidel za třetí čtvrtletí roku. V letošním roce byly dodávky celkem 343 000 vozů s celkovou produkcí 365 000 modelů (tyto dodávky se však nejvíce blíží předpokládaným čtvrtletním prodejům). Před rokem, ve 3. čtvrtletí 2021, společnost Elona Muska vykázala dodávky na úrovni 254 695 vozů s 237 823 produkcí. Téměř 40% meziroční nárůst se však analytikům ukázal jako neuspokojivý a nedokázal uspokojit chuť Wall Street po růstu. Předpovědi podle Street Account (Fact Set) se ustálily na dodávkách 364 660 kusů. Výroba nejdražších modelů S a X činila celkem 19 935 kusů, přičemž drtivá většina produkce pocházela z cenově dostupnějších modelů 3 a Y. K nárůstu došlo navzdory rostoucím cenám surovin, problémům v gigafactory (přeplněné závody) a obratu, z nichž nejvýraznější byl odchod šéfa divize AI Andrei Karpathyho v červenci tohoto roku. Podle údajů CPCA (China Passenger Car Association) si Tesla na čínském trhu vedla dobře a modernizovala svou hlavní továrnu urychlující výrobu a dodávky navzdory pozastavení závodu v Šanghaji v červenci. Výroba v závodech v USA je také slibná. Továrna ve Fremontu (Kalifirnie) hlásila rekordní produkci. Hlásila to i nová továrna v Austinu (Texas), tamní produkce už dosáhla 1000 aut týdně.

Teslabot - více otázek než odpovědí

Elon Musk si zvykl na vizionáře, ale spotřebitelé již znají obrázky budoucnosti, které miliardář spřádá. Prezentace humanoidního robota nazvaného ‚Teslabot‘ nebo ‚Optimus‘ na AI Days se však neukázala jako milník v historii robotiky, i když od Muska zaznělo několik důležitých prohlášení, která mohou být předzvěstí dalších kroků Tesly. Podle Muska v budoucnu zisky z prodeje Optimusu zastíní ziskovost elektromobilů a společnost vylepší a přizpůsobí svou další iteraci pro sériovou výrobu během „několika měsíců... nebo let.“ Práce na Optimus trvalo šest měsíců. Robot vykonával základní úkoly, pohyboval se a zaléval květiny a získal estetičtější kryt maskující stovky drátů. Očekává se, že cílová tržní cena robota bude nižší než 20 000 $, možnost koupit ho bude nakonec být dána všem, samozřejmě nejen továrnám Tesly, kde se má používat a testovat jako první. Budoucnost nastíněná Muskem se však v současnosti zdá tak nepravděpodobná nebo vzdálená, že ji investoři dnes nebudou považovat za seriózní katalyzátor růstu akcií .Navzdory rekordním čtvrtletním dodávkám aut na historickém základě se společnosti Tesla nepodařilo naplnit přebujelá očekávání analytiků (jejichž dosavadní pravidelné překonávání bylo důvodem tak vysoké ceny akcií). Analytici očekávali dodávky přesahující 350 000 vozů. Wall Street si to může vyložit jako „vlaštovka, která předznamenává slabost“ a nižší předpovědi. Zdroj: Tesla, Bloomberg, FactSet

Oběť vlastního úspěchu?

Přestože se společnosti stále daří provozně a rozšiřovat své podnikání, její akcie se dnes i po nedávných výprodejích zdají velmi drahé. Ocenění je samozřejmě synergií mnoha prorůstových faktorů, jako je působení v sektoru elektromobilů, který si získává oblibu a přízeň vlád, průkopník na trhu, plány na expanzi podnikání (automaticky řízená auta, humanoidní multifunkční roboti), Mediální osobnost a dosah Elona Muska, dobré vedení společnosti a pravidelně překonávající odhady. Zdá se však, že alespoň v krátkodobém horizontu se Tesla pravděpodobně stane obětí svého vlastního úspěchu kvůli stále nafouknutým prognózám analytiků - což je stále obtížnější a nakonec nemožné porazit ve zhoršujícím se makro kraji. Elon Musk dokázal vybudovat SpaceX téměř od nuly, která má bezprecedentní partnerství s NASA, ale nezdá se, že by měla dost síly na to, aby zvýšila apetit po autech, ze strany pokulhávajícího trhu. Sám Musk letos na jaře varoval zaměstnance, že očekává zpomalení ekonomiky v bezprecedentním měřítku.

Špendlík uvnitř balónku

Cena akcií Tesly vzrostla od svého pandemického dna v březnu 2020 téměř 10krát. Společnost se obchoduje s poměrem základní ceny k zisku více než 90 bodů a poměrem ceny k účetní hodnotě více než 22 bodů. což jsou více než 400% odchylky od normy pro společnosti v indexu NASDAQ. V zásadě je tedy cena akcií, navzdory velké korekci, stále „nafouknutá“ tváří v tvář oslabujícím akciím jiných společností kótovaných na burze, což může být pro Teslu předzvěstí těžkého burzovního období kvůli nižším prognózám příjmů a defenzivnějšímu investičnímu přístupu. ze strany fondů a individuálních investorů. Neschopnost naplnit očekávání ohledně dodávky automobilů a prezentace Optimusu, který i když vypadá fascinujícím způsobem, stále nedokáže řešit základní problémy s umělou inteligencí (opakující se akce, nedostatek dostatečného sebeučení a schopnosti abstraktního myšlení), se může ukázat jako předzvěst hlubšího odmítne.Tesla graf, interval D1. Akcie společnosti jsou od roku 2019 v dynamickém uptrendu, který je v současnosti testován nejistou makroekonomickou a geopolitickou situací. Negativní sentiment investorů je nutí pouštět zprávy z trhu přes trochu jiný filtr. Sestupná mezera v obchodování před zasedáním naznačuje otevření blízko 250 USD, což by znamenalo největší pokles z 200 SMA v denním intervalu od roku 2019, kdy Elon Musk posunul společnost na „vzestupnou trajektorii“ a možný obrat o několik let. vzestupný trend k sestupnému. Neobvykle vysoký poměr ceny k zisku by mohl poskytnout „příležitosti“ pro medvědy na trhu snížit prognózy růstu tržeb Tesly a předzvěst hlubší slabosti. Znepokojující je také trojnásobná vrcholová formace poblíž 350 USD, což by mohlo přidat palivo k poklesům. Při pohledu na předchozí roky se ale základ pro alespoň krátkodobé odreagování jeví jako pevný. Cena klesla pod průměr 200 sezení podruhé v tomto roce (tato akumulace by měla být znepokojivá), což pokaždé dříve poskytovalo silnou podporu býkům (2019,2021,2022). Historicky se kotace rychle vrátily k hlavnímu vzestupnému trendu. Zdroj: xStation5

Tento materiál je marketingovou komunikáciou v zmysle čl. 24 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (MiFID II). Marketingová komunikácia nie je investičným odporúčaním ani informáciou odporúčajúcou alebo navrhujúcou investičnú stratégiu v zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 zo 16. apríla 2014 o zneužívaní trhu (nariadenie o zneužívaní trhu) a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES a smerníc Komisie 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2016/958 z 9. marca 2016, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy upravujúce technické opatrenia na objektívnu prezentáciu investičných odporúčaní alebo iných informácií, ktorými sa odporúča alebo navrhuje investičná stratégia, a na zverejňovanie osobitných záujmov alebo uvádzanie konfliktov záujmov v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Marketingová komunikácia je pripravená s najvyššou starostlivosťou, objektivitou, prezentuje fakty známe autorovi k dátumu prípravy a neobsahuje žiadne hodnotiace prvky. Marketingová komunikácia je pripravená bez zohľadnenia potrieb klienta, jeho individuálnej finančnej situácie a nijakým spôsobom nepredstavuje investičnú stratégiu. Marketingová komunikácia nepredstavuje ponuku na predaj, ponuku, predplatné, výzvu na nákup, reklamu alebo propagáciu akýchkoľvek finančných nástrojov. XTB S.A. organizačná zložka nezodpovedá za žiadne kroky alebo opomenutia klienta, najmä za nadobudnutie alebo predaj finančných nástrojov. XTB nezodpovedá za žiadnu stratu alebo škodu, vrátane, bez obmedzenia, akejkoľvek straty, ktorá môže vzniknúť priamo alebo nepriamo, spôsobená na základe informácií obsiahnutých v tejto marketingovej komunikácii. V prípade, že marketingová komunikácia obsahuje akékoľvek informácie o akýchkoľvek výsledkoch týkajúcich sa finančných nástrojov v nej uvedených, nepredstavujú žiadnu záruku ani prognózu budúcich výsledkov. Minulá výkonnosť nemusí nevyhnutne naznačovať budúce výsledky a každá osoba konajúca na základe týchto informácií tak robí výlučne na vlastné riziko.

Zdieľať
Späť