Obrázky dňa: Číne sa darí obmedzovať tieňový bankový sektor, od roku 2013 klesol o vyše polovicu

22. června 2018

Číne sa darí okliešťovať tieňové bankovníctvo (teda objem úverov, ktoré idú do ekonomiky cez rôzne spoločnosti bez bankovej licencie, je potrebné povedať že veľa z nich dostávalo peniaze od bánk). Aktuálne je objem nových úverov pochádzajúcich z týchto zdrojov menej ako 20% z celkových. V roku 2013 to bolo takmer 50%. Čiastočne sa teda môže zmierniť závislosť jej ekonomiky na tvorbe nového korporátneho dlhu. Čínsku ekonomiku zatiaľ tento vývoj citeľnejšie nespomaľuje (@S_Rabinovitch):

To, že čínska ekonomika vyzerá byť aktuálne celkom v pohode, ukazuje medziročný rast ziskov očakávaných na akciu. Ten je aktuálne nad sedemnástimi percentami a je najvyšší od roku 2010 (@acemaxx):

V USA rastú zisky medziročne ešte rýchlejšie. Silnejší dolár však znamená, že ich rast môže spomaliť. Zahraničné zisky sa totiž do dolárov budú prepočítavať menej výhodným kurzom. Graf nižšie ukazuje negatívny vzťah medzi dolárom a ziskom na akciu v spoločnosti S&P 500 (@Financial_Orbit):

Vyskytol sa jeden zo zriedkavých signálov pre spomalenie americkej ekonomiky – rozdiel medzi predstihovými a „zaostávajúcimi“ komponentmi v phliladelphskom indexe výrobnej dôvery, ktorý má tendenciu predbiehať celkový index výrobnej dôvery o 7 mesiacov, sa prepadol (@MikaelSarwe):

Nezamestnanosť v eurozóne síce klesá, situácia však nie je ideálna. V niektorých krajinách sú mladí zamestnaní väčšinou na dočasné zmluvy, čo naznačuje, že trh práce je stále málo flexibilní (zamestnanci sú vysoko chránení a preto im firmy nie sú ochotné dať trvalé pracovné zmluvy). Problém je to predovšetkým pre Španielsko, Taliansko a Francúzsko, ktoré sa boria s vyššou nezamestnanosťou (@adam_tooze):

 

Klíčová slova:
Sdílet
Zpět